BLOG LİSTESİ

Türkiye ve Tunus zeytin sektöründe işbirliğine gidiyor

Mehmet Oral

23.02.2017


İspanya, İtalya ve Yunanistan'dan sonra dünyanın en fazla zeytinyağı üreten iki ülkesi olan Türkiye ve Tunus zeytincilik sektöründe işbirliği kararı aldı. Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçıları Birliği'nin (EZZİB) katkıları ile 13 kişilik Tunus Zeytin Üreticileri Heyeti ve Ulusal Zeytin ve Zeytinyağı Konseyi (UZZK) Başkanı Ümmühan Tibet, Ege İhracatçı Birlikleri hizmet binasında EZZİB Yönetim Kurulu Üyeleri ile bir araya geldi.EZZİB Başkanı:"Yeni dikilen ağaçlarımızın da ürün vermesiyle birlikte 2023 yılında 1.2 milyon ton sofralık zeytin, 650 bin ton da zeytinyağı üretmeyi hedefliyoruz. Böylece, en fazla sofralık zeytin ihraç eden ülke olurken zeytin yağında da ikinci ülke durumuna geleceğiz" dedi.

Detaylı Bilgi için TIKLA

Zeytin üreticisine eğitim verilecek

Uludağ Üniversitesi akademisyenleri tarafından Marmarabirlik öncülüğünde üreticiyi bilgilendirme eğitimi verilecektir. ilk eğitim 24 Şubat’ta İznik’te başlayacak.Marmarabirlik Yönetim Kurulu Başkanı Hidamet Asa “Son yıllarda olduğu gibi bu sene de don, kuraklık ve zeytin sineği üretimde verimi azaltarak, tahmini rekolteyi yarı yarıya düşürdü. Bu sıkıntıları gidermek, verimi artırmak ve dolayısıyla üreticileri bilinçlendirmek amacıyla Uludağ Üniversitesi Ziraat Fakültesi akademisyenleri tarafından ‘Zeytin Üretiminde Verim Neden Düştü?’ konulu eğitim toplantıları düzenlenecek. Marmarabirlik öncülüğünde gerçekleştirilecek üretici bilgilendirme toplantılarının ilki 24 Şubat 2017 tarihinde İznik Kooperatifimizde başlayacak olup, önümüzdeki günlerde diğer Kooperatiflerimizde de devam edecek.” dedi.

Detaylı Bilgi için TIKLA

Zeytin Ve Zeytinyağında Kalite Eğitimi

Edremit Ticaret Odası Zeytin ve Zeytinyağı Meslek Komitesi tarafından zeytin ve zeytinyağında kalite eğitimi verildi. Zeytin Dostu Derneği Tadım Eğitimleri Koordinatörü Birsen Pehlivan:"Buradaki eğitimlerde temelde kaliteli zeytinyağına nasıl ulaşılır, her zeytinden kaliteli zeytinyağı üretilir mi, üretilmez mi? Zeytinyağını üretirken hangi hususlara dikkat etmemiz gerekiyor. Hangi kriterler bizim için önemli. Hangi değerlere dikkat edersek başarıya ulaşırız. Bunu tespit etmeye çalışıyoruz, bunu anlatmaya çalışıyoruz. Zeytinyağı tadımını teknik olarak nasıl yaptığımızı, bu işte bir tadım, tatmak gibi algılansa da mevcut bir tekniği var." dedi

Detaylı Bilgi için TIKLA